16 kosztów bez faktury (odc. 51)
16 kosztów bez faktury (odc. 51)

16 kosztów bez faktury (odc. 51)Czy zdarzyło się Wam kiedyś zrezygnować z wliczenia wydatku w koszty firmowe, bo nie mieliście faktury? Pewnie tak, a być może zupełnie niepotrzebnie. Jeśli chcesz uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji, posłuchaj, jakie koszty firmowe wcale nie muszą być udokumentowane przy pomocy faktury!

Transkrypcja: https://www.infakt.pl/blog/wp-content/uploads/2018/02/16-Kosztow-Bez-Faktury-inFakt-tv.pdf

https://www.infakt.pl/blog/17-pomyslow-na-koszty-bez-faktury/

Prowadzenie firmy wymaga posiadania jakiegoś biura – jeśli jest to część naszego mieszkania, opłaty za media możemy rozliczyć na podstawie potwierdzenia zapłaty. Pamiętajmy, że prowadząc działalność we własnym mieszkaniu musimy ustalić dokładnie, jaki procent metrażu służy nam do celów firmowych. Jedynie taki procent opłat za media możemy wówczas „wrzucić” w koszty działalności.

Nieruchomości służące prowadzeniu firmy wymagają zapłaty często dużo wyższego podatku niż lokale mieszkalne. Wydatek można ująć w kosztach – zazwyczaj na podstawie dowodu zapłaty raty podatku i decyzji podatkowej.

Spora grupa kosztów to wydatki samochodowe. Chociaż tankując w Polsce musimy poprosić o fakturę, to podczas służbowego wyjazdu zagranicznego nie ma takiej konieczności: wystarczy nam paragon, na którego odwrocie musimy zanotować numer rejestracyjny auta oraz nasze dane.

W podobny sposób możemy potraktować opłaty za bilety parkingowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne oraz opłaty za przejazd autostradą.

A co z polisą? Wystarczy dołączyć do niej dowód zapłaty składki.

Kolejnym wydatkiem, który może zostać „wrzucony” w koszty bez faktury, jest bilet na pociąg czy np. autobus. Musimy jednak pamiętać o tym, że: na bilecie powinna być podana odległość (minimalna to 50 km), a także numer i data jego wystawienia, NIP sprzedawcy i jego nazwa. Oprócz tego kwota do zapłaty wraz z podatkiem oraz sama kwota podatku.

Bez faktury rozliczane są również diety za podróże służbowe.

A jak wygląda zakup środków czystości oraz materiałów biurowych i bhp? Jeśli zakupy zrobiliśmy w jednostkach handlu detalicznego, do rozliczenia wystarczy paragon – na jego odwrocie zapisujemy swoje dane i rodzaj towaru.

Opłaty i prowizje bankowe za prowadzenie rachunku czy też odsetki od kredytów związanych z firmą, a nawet opłaty pocztowe – to wszystko to koszty, do których księgowania faktura nie jest nam potrzebna.

Towary handlowe – ta grupa jest wyjątkowa – ich zakup musi być udokumentowany fakturą, ale nawet w przypadku jej braku musimy zaksięgować ich wartość w momencie przyjęcia do firmy. Robimy to najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu, odsprzedaży – dlatego w praktyce zdarza się, że zaksięgowanie zakupu towarów następuje na podstawie opisanej w odpowiedni sposób specyfikacji dostawy.

Przedsiębiorca, który nie jest podatnikiem VAT, ale musi dokonać jego zapłaty, ma możliwość wliczenia zapłaconego podatku w koszty. Robi to na podstawie dowodu zapłaty. Zdarza się to w przypadku importu usług przez firmę zwolnioną z VAT.

Przy składkach ZUS przedsiębiorca ma dwie możliwości: albo odlicza je bezpośrednio od przychodu, albo księguje w koszty do KPiR. W przypadku drugiej opcji dowodem księgowania jest jedynie polecenie przelewu.

Ostatni rodzaj kosztu, czyli różnice kursowe. Ich obliczanie przyprawia o zawrót głowy. Powstają podczas sprzedaży lub zakupów rozliczanych w walucie obcej. Część z nich podlega księgowaniu w koszty i robi się to na podstawie dowodu wewnętrznego.

Jeszcze więcej porad księgowych znajdziecie na naszym blogu: https://www.infakt.pl/blog/

Importowane z Youtube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwagi (10)

Kotulozaur Wspaniały

Zapłaciłam za uzyskanie potwierdzenie o niekaralności przez dotpay. Nigdzie nie jest napisane, za co była zrobiona opłata. Wystarczy moje oświadczenie?

Clarysa Hutson

Dzień dobry, czy jeśli codziennie dojeżdżam do klienta uberem, na adres, który nie jest adresem prowadzenia działalności, to czy też mogę to sobie odliczyć od VAT-u?

Jacob

co z biletami lotniczymi?

Renata Naworol Centrum Szkoleniowe i-BHP

świetny konkretny materiał

Malwina Masztalerz

Chetnie obejrzalbym jeszcze raz $

karol borowiecki

Konkretnie i na temat .. super .. SUB …

Agnisia

koszt ubezpieczenia oc w samochodzie wykorzystywanym do działalności należącym do innej osoby w jakim procencie można odliczyć?

Jarulek

Witam, czy można wrzucać w koszty zakup doładowań pre-paid do tel? Wystarczy dowód zakupu czy musi być faktura ?

Magdalena Weremko

Mam pytanie, czy faktura z leasingu wystawiona na osobę prywatna a nie na firmę, czyli bez numeru NIP, czynsz z takiej faktury można zaksięgować KPIR

Funkcjonariuszka Funkcjonariuszka

Swietny material, krotko zwięzle i na temat.Prowadząca profesjonalna i dobrze sie slucha.pozdrawiam

Recent Posts

Wyślij Wiadomość

Jakub Wilk
Edytor

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję że znaleźliśmy dla Państwa auto z importu.

IMPORT/EXPORT NA SAMOLOCIE - CHORY SPOSÓB - GTA ONLINE

IMPORT/EXPORT NA SAMOLOCIE - CHORY SPOSÓB - GTA ONLINE

admin
4 stycznia, 2022
DONATE(Przeczytam twoj donate w poniedzialkowym odcinku „PYTANKA”): https://tipanddonation.com/plbachuspl-4463 —————————————————- Instagram: https://www.instagram.com/to_ja_bachus/ —————————————————- ZAPRASZAM NA DISCORDA: https://discord.gg/VjSBP9K —————————————– #gtaonline...
Wielokrotnie nagradzany, rodzinny salon sprzedaży nowych i używanych pojazdów w kilku lokalizacjach w całej Warszawie. Gwarancja najniższej ceny i najlepszej obsługi klienta.
Copyright Auta Importowane © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj się do naszej bazy! Wyślemy tobie nowe samochody które właśnie importowaliśmy z USA. No Yes AllEscort