3 sytuacje, w których VAT-owcem warto zostać bardziej... niż zwykle (odc. 15)
3 sytuacje, w których VAT-owcem warto zostać bardziej... niż zwykle (odc. 15)

3 sytuacje, w których VAT-owcem warto zostać bardziej… niż zwykle (odc. 15)Faktury elektroniczne – warto wiedzieć:

► 9 sytuacji, w których VAT-owiec nie płaci VAT?
http://www.infakt.pl/blog/kiedy-vatowiec-nie-placi-vat/
► Odliczanie 100% VAT od samochodów – kiedy możliwe?
http://www.infakt.pl/blog/odliczenie-100-vat-od-samochodu/

Transkrypcja: https://www.infakt.pl/blog/wp-content/uploads/2018/02/3-sytuacje-W-Ktorych-VAT-owcem-Warto-Zostac-Bardziej-Niz-Zwykle-inFakt-tv.pdf.

Przed Wami kolejny odcinek inFakt TV. Dzisiaj pokażę Wam 3 sytuacje, w których VAT-owcem warto zostać bardziej… niż zwykle. Zaczynamy?

To, że nie każdy musi być VAT-owcem, ale niektórym się to opłaca — wyjaśniliśmy już w poprzednim odcinku. O, właśnie w tym. Można kliknąć, obejrzeć, ja tu nadal będę, nigdzie się nie wybieram.

Obejrzane? OK, no to już znamy podstawową zaletę bycia VAT-owcem. A teraz spróbujmy ją zastosować w praktyce. Do tego posłużą nam 3 proste — ale nieoczywiste sytuacje.

Sytuacja nr 1

Przypomnijmy sobie naszego freelancera, niejakiego Tomasza, pomagał nam kiedyś obliczać zaliczkę na podatek dochodowy. Tomasz jest programistą, ale że woli zarabiać w dolarach, to nie szuka zleceń w Polsce. Programuje zdalnie dla firm z USA. No dobra, ale co to ma wspólnego z VAT-em?

Ano to, że Tomasz wystawia dla firm z USA faktury z oznaczeniem NP, czyli „nie podlega opodatkowaniu”. Na takiej fakturze nie ma ani stawki, ani kwoty VAT, mimo że… Tomasz JEST VATowcem. Chodzi o to, że w przypadku eksportu usług VAT rozlicza nabywca — firma z USA, a NIE sprzedawca — czyli Tomasz. Taki tam wybryk „podatkowej natury”. Ale Tomasz i tak MOŻE rozliczać VAT od zakupów. Rozumiecie już o co chodzi?

Tomasz sam nie dolicza VAT-u, ale faktury zakupowe rozlicza. A to oznacza, że ma nieustanną nadwyżkę VAT-u od zakupów, którą może dostać od fiskusa… w prezencie. Wnioskując o zwrot.

Sytuacja 2

Wyobraźmy sobie teraz kogoś innego — pana Zenka, budowlańca. Pan Zenek sprzedaje i montuje okna. Co ciekawe, okna kupuje ze stawką VAT 23%, a sprzedaje ze stawką 8%. I to całkowicie zgodnie z prawem. Jak to możliwe?

Ano tak: Zanim pan Zenek przystąpi do pracy, kupuje okna za kwotę 1000 zł + 23% VAT (kwota VAT od zakupu wynosi 230 złotych). Zakładając — bardzo hipotetycznie — że klient pana Zenka płaci ogółem za okna i montaż 1500 zł netto, pan Zenek od sprzedanej usługi ma do zapłaty fiskusowi 120 zł VAT-u, bo na całą usługę nakłada VAT 8% – za usługę budowlaną.

Jak łatwo teraz wyliczyć, ma w takiej sytuacji do zwrotu kwotę 110 zł. Skąd ta kwota? To proste: 120 zł (VAT od sprzedaży) minus 230 zł (VAT od zakupów), daje 110 zł do zwrotu. Tak, to sytuacja, w której waaarto być VAT-owcem.

Sytuacja 3

Wracamy do naszego Tomasza, programisty. Tomasz czekał i czekał, i w końcu się doczekał.

Amerykański inwestor dostrzegł w nim gwiazdę, a w polskim rynku potencjał i dał mu fundusze na rozwój. Tomasz więc wynajmuje biuro, kupuje sprzęt, najmuje gromadę programistów, słowem — inwestuje.

Jako że usługa to innowacyjna aplikacja online, na jej napisanie potrzeba czasu. Konkretnie pół roku. Tym samym przez pół roku sprzedaży w firmie Tomasza nie będzie, ale zakupy — będą. Zresztą już są! Co z tego? Otóż na każdej deklaracji VAT Tomasza widnieje VAT… do zwrotu. Innymi słowy, robi zakupy w kwotach netto — bez VAT.

O tak, inwestowanie to bardzo dobra motywacja do tego by dołączyć do grona VAT-owców, oczywiście o ile trafi się na tego „anioła” który zechce podzielić się gotówką — czego serdecznie wszystkim Wam życzę 🙂

Znacie inne sytuacje w których warto być VAT-owcem? Podzielcie się w komentarzach. Cześć!

Importowane z Youtube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwagi (14)

Agnieszka Majewska

W przypadku p. Montującego okna zwrot VAT powinien wynieść 30zl ? A nie 110? Czy się mylę? Usługa na 8% obejmuje 2500 czyli 200zl VAT należnego i 230 vatu naliczonego. Czyli do zwrotu 30 zł ?

Mimon

W przypadku kopania BTC, występuję podobna sytuacja, BITCOIN jest opodatkowany 19% podatku dochodowego, lecz nie jest Opodatkowany VAT, koszt prądu przykładowo to 10000zł netto + 23% VAT = 12300ZŁ, Koparka krypto walut wygenerowała zysk w wysokości 30000zł netto, 30000zł netto – 10000zł netto koszt prądu = 20000zł netto zysku i od tego podatek wynosi 3800zł i dodatkowo można odjąć VAT 2300ZŁ i łączny podatek do zapłacenia to około 1500zł to bardzo mało jak na taki dochód, dodatkowo pewnie jakieś koszty drukarka papier, księgowość itp. i końcowo podatek z zarobku 20000zł to ponad 1000zł, Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

LastWonderland

Nie wiem czy dobrze rozumiem pierwszy przykład. Firma A jest VATowcem, wystawia fakturę zwolnioną z VAT, ponieważ ma umowę o współpracę z firmą B. Czy firma A może wnioskować o zwrot VAT kupując np. komputer na firmę mimo, że sam nie wystawia innych faktur niż zwolnionych z VAT? To chyba tak nie działa? 🙂

Anna Knapczyk

Witam,chciałbym zapytać czy sprzedając działkę siedliskową muszę zapłacić podatek vat?

Rob D

Co w przypadku eksportu usług poza terytorium UE ale na rzecz osob fizycznych? Czy traktowana jest tak samo jak w przypadku firm i można wystawiać fakturę np?

NiktNieWieNawetJa

Ktoś tutaj jest kto się zna na vacie? 😀

Karol Kulig

witam otwieram działalność ze środków ue w kwocie 24000 netto vat musze zapłacić ze swojich pieniędzy czy jest możliwość odzyskania tych pieniędzy na konto i w jakim terminie

Konrad

Kupuję drukarkę, którą wliczam w koszty oraz odliczam VAT. Czy może być problem jeżeli korzystam z drukarki w miejscu zameldowania, a nie miejscu zarejestrowania dział.?

FormatGry

Dzień Dobry.
Niedługo zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą prowadząc sklep internetowy ze sprzętem elektronicznym towar będzie wysyłany bezpośrednio z hurtowni ale tak czy tak ja go kupuje potem sprzedaje klientowi. Czy w tym przypadku lepiej zostać Vatowcem na początku czy nie? Pozdrawiam.

Michał Bałuka

Trochę za głośno muzyka w tle
🙂

Piwosz

chciałbym wybudować dom na kredyt z MDM i po ,czy już przed budową miałbym dg .Dom byłby z częściowym przeznaćzeniem to mógłby odzyskać w którymś miejscu odzyskać VAt ?

Esmeralda

Ja mam firmę od 3 lat i od jakiś 6 miesięcy jestem VATowcem, co nie ucieszyło moją księgową… Prowadzę sklep odziezowy internetowy i wielokrotnie chciałam współpracować z portalami sprzedażowymi typu. polscy projektanci czy zagranicznymi i niestety to, że nie byłam VATowcem było problemem. Na szczęscie już problem zniknął, a księgowa do dzisiaj czasem docina "trzebabyło przechodzić na VAT?" …

Paulo Marti

Ok. Załóżmy że swoje usługi jako polska firma świadczę firmie zarejestrowanej w Japonii, gdzie VAT wynosi 5%. Wystawiam zatem fakturę NP na swoją usługę gdzie VAT rozlicza firma w Japonii. Jaki VAT wtedy mogę odliczać przy zakupach na swoją polską firmę ? 23%, 5%, czy może 23-5=18% ??? P.S. Świetny kanał z przydatnymi informacjami – krótko, zwięźle i na temat! Dziękuję 😉

Natalia

Czy w działalności polegającej na zakupie nieruchomości od osoby fizycznej ( bez podatku VAT), remoncie tej nieruchomości ( zakup wszystkich akcesoriów do remontu oraz wyposarzenia mieszkania- czyli z podatkiem VAT), a następnie sprzedaży tej nieruchomości wyremontowanej osobie fizycznej ( ale tu juz nie wiem czy to musi być z podatkiem VAT, czy bez-wg mnie chyba bez) opłaca się lub czy trzeba być Vat-owcem jeżeli zakładam, że moje dochody nie przekroczą 150tys?? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

Recent Posts

Wyślij Wiadomość

Jakub Wilk
Edytor

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję że znaleźliśmy dla Państwa auto z importu.

IMPORT/EXPORT NA SAMOLOCIE - CHORY SPOSÓB - GTA ONLINE

IMPORT/EXPORT NA SAMOLOCIE - CHORY SPOSÓB - GTA ONLINE

admin
4 stycznia, 2022
DONATE(Przeczytam twoj donate w poniedzialkowym odcinku „PYTANKA”): https://tipanddonation.com/plbachuspl-4463 —————————————————- Instagram: https://www.instagram.com/to_ja_bachus/ —————————————————- ZAPRASZAM NA DISCORDA: https://discord.gg/VjSBP9K —————————————– #gtaonline...
Wielokrotnie nagradzany, rodzinny salon sprzedaży nowych i używanych pojazdów w kilku lokalizacjach w całej Warszawie. Gwarancja najniższej ceny i najlepszej obsługi klienta.
Copyright Auta Importowane © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj się do naszej bazy! Wyślemy tobie nowe samochody które właśnie importowaliśmy z USA. No Yes AllEscort