Ciężarówki Mack, czyli od autobusu do ciężarówki
Ciężarówki Mack, czyli od autobusu do ciężarówki

Ciężarówki Mack, czyli od autobusu do ciężarówki

[ad_1]

Dzisiejszy transport jest bardzo trudny do wyobrażenia bez ciężarówek. Jaki był ich początek?

Co mają wspólnego buldog i ciężarówka? Dlaczego zdanie „zbudowało to jak Mack Truck” w języku amerykańskim? Odpowiedzi na te pytania oraz historię słynnych amerykańskich Mack Trucków znajdziecie w poniższym tekście.

Bracia Mack

Firma Mack Trucks została założona na Brooklynie w Nowym Jorku w 1900 roku. Jej założycielami są bracia: John M. „Jack”, Augustus F. „Gus” i William C. Mack, którzy pierwotnie nazwali ich firmę „Mack Brothers Company”. Bracia byli już zaangażowani w branżę motoryzacyjną – wszystko zaczęło się od 26-letniego Johna Macka, który dołączył do firmy produkującej samochody. Później we własnej firmie zaczęli eksperymentować z silnikami parowymi i elektrycznymi.

Początek XX wieku to czas wielu fantastycznych odkryć – pierwsza klimatyzacja Willis Carrier, pierwszy udany lot braci Wright w Kitty Hawk (Karolina Północna, USA) czy Henry Ford „Model T”. W tym samym czasie John Mack i jego bracia chcieli stworzyć najtrwalszą i najmocniejszą ciężarówkę na świecie. Pierwszym sukcesem braci Mack był 20-miejscowy autobus o mocy 40 koni mechanicznych, którego silnik został w całości zaprojektowany przez braci. Jak zwykli mawiać: „Pierwszą Macką był autobus, a pierwszym autobusem był Mack”. Służył jako pojazd turystyczny, a później został przekształcony w ciężarówkę. Z biegiem lat firma zasłynęła z potężnych, wysokiej jakości autobusów, które od dawna służą jako mobilne jednostki pocztowe, medyczne i szeryfowe.

Firma rodzinna jest dumą narodu

Firma rozrosła się iw 1905 roku rozpoczęła kolejną produkcję – w Allentown (Pensylwania, USA), a do rodzinnej firmy dołączyli bracia Joseph i Charles Mack. Dzięki Allentown przybyło 51 pojazdów – był to przełom w produkcji. Bracia zrezygnowali z nowojorskiej placówki i skupili się na Allentown, poszerzając swoją ofertę samochodów ciężarowych. Towarzyszyło im hasło: „prostota, siła, trwałość i mnóstwo rezerwy mocy”. Fabryka w Allentown rozpoczęła serię fuzji, dzięki którym stała się najbardziej znaną firmą ciężarową w Stanach Zjednoczonych.

Buldog wśród ciężarówek

Bracia Mack stworzyli pierwszy wóz strażacki w 1910 roku, a niedługo potem – podczas I wojny światowej – wyprodukowali tysiące ciężarówek dla rządów brytyjskiego i amerykańskiego. Brytyjczycy byli pod ogromnym wrażeniem pojazdów Mack – nazwali je „Bulldog Macks”. Przydomek tak mocno przylgnął do firmy, że został z nią na dłużej, a w 1922 roku buldog stał się oficjalnym symbolem Mack Trucks.

W czasie II wojny światowej walczący mogli ponownie liczyć na wsparcie Macków. Jednym z największych osiągnięć ciężarówek Mack w czasie wojny był transport samolotu DC-3 z Houston do Dallas (maj 1943). Trasa liczyła 340 mil (prawie 550 km), a przejazd dwóch ciężarówek Mack okrzyknięto wówczas największym transportem na drogach państwowych.

Burzliwe czasy

W latach 80. największe problemy napotkała firma braci Mack. W 1986 roku ogłosił, że zamyka fabrykę w Allentown ze stratą blisko 65 milionów dolarów. W 1990 roku Mack stał się spółką zależną Renault. Poważne problemy finansowe zmusiły firmę do dalszego zamykania fabryk. Dzięki tym zmianom w drugiej połowie lat 90. Mack mógł powoli wracać do rentowności.

Mack w XIX wieku

W 2000 roku firma obchodziła setne urodziny – wtedy została również przejęta przez szwedzkie AB Volvo. Siedziba główna została przeniesiona do kampusu Volvo w Greensboro (Karolina Północna, USA). Cała produkcja ciężarówek Mack odbywa się w jednym miejscu – w Macungie (Pensylwania, USA). W Centrum Klienta Mack znajdują się również: biura regionalne, duży salon wystawowy oraz muzeum historii marki Mack. Firma jest obecnie największym pracodawcą w okolicy – ​​zatrudnia blisko 1900 osób.

W swojej 120-letniej historii Mack wielokrotnie zdobywał uznanie – nie tylko wśród rodaków. W języku angielskim obiegło się powiedzenie „built it like a Mack Truck”, które odnosi się do solidnego wykonania, wysokiej jakości i trwałości słynnych ciężarówek, które sprawiają wrażenie pojazdu, którego nie można ruszyć.

[ad_2]

Importowane z Polskich stron motoryzacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Posts

Wyślij Wiadomość

Jakub Wilk
Edytor

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję że znaleźliśmy dla Państwa auto z importu.

Wielokrotnie nagradzany, rodzinny salon sprzedaży nowych i używanych pojazdów w kilku lokalizacjach w całej Warszawie. Gwarancja najniższej ceny i najlepszej obsługi klienta.
Copyright Auta Importowane © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj się do naszej bazy! Wyślemy tobie nowe samochody które właśnie importowaliśmy z USA. No Yes AllEscort