Harley-Davidson: tradycja i prestiż
Harley-Davidson: tradycja i prestiż

Harley-Davidson: tradycja i prestiż

[ad_1]

Motocykli Harley-Davidson nie trzeba przedstawiać. Są legendarne na całym świecie i uważane za symbol klasy.

Hasło „Harley-Davidson” przywodzi na myśl powiew wiatru i zapach skóry – bo co innego mógłby nosić kierowca takiego motocykla, jeśli nie skórzaną kurtkę? Posiadanie motocykla Harley-Davidson oznacza posiadanie prestiżu. Jak powiedział Luigi Rivola z Racing Motorcycles: „Harley-Davidson jest jedyną firmą motocyklową na świecie, która ustanowiła tak dużą wartość w tradycji i odniosła sukces”. Jaka jest więc historia najsłynniejszych motocykli na świecie?

Dwóch z tych, którzy stworzyli motocykl

Historia marki zaczyna się w 1901 roku, w małej celi za zwykłym amerykańskim domem – wtedy William Sylvester Harley i Arthur Davidson stworzyli prototyp motocykla. W ramach eksperymentu mężczyźni przymocowali do ramy roweru cztery silniki. Popularna wśród motocyklistów anegdota mówi, że pierwszy gaźnik silnika powstał z pustej puszki po pomidorach. Dwa lata później, przy wsparciu braci Arthura, Williama A. i Waltera Davidsona, dwóch pasjonatów jednośladów stworzyło pierwszy model motocykla do sprzedaży – Silent Grey Fellow. Ten wspaniały moment wyznacza początek Harley-Davidson.

Krok po kroku do sukcesu

W przypadku marki Harley-Davidson pierwsza sprzedana sztuka nie odniosła jeszcze ogromnego sukcesu. W 1904 wyprodukowano tylko 8 motocykli, natomiast w 1906 marka wypuściła 50 maszyn. Rok później, przy 3700 W Juneau Avenue, Milwaukee, Wisconsin, powstała pierwsza siedziba firmy Harley-Davidson, która istnieje do dziś (obecnie: Chestnut Street). Spory rozgłos dla firmy przyniósł firmie sukces A. Davidsona w wyścigu w górach Catskill w 1908 roku. Wielkim przełomem było również wprowadzenie przez markę silników typu V, dzięki którym produkcja wzrosła do 1150 sztuk rocznie. Rozwój firmy nabrał tempa – w 1910 Harley-Davidson rozpoczął ekspansję na resztę kraju. Dzięki tworzeniu salonów dealerskich w całych Stanach Zjednoczonych, produkcja wzrosła do 13 000 sztuk rocznie. Jednak obecny lider – Indian Motorcycle Manufacturing Company – przodował na rynku motocyklowym. W kolejnych latach Harley-Davidson skupił się głównie na rozwoju technicznym swoich maszyn: zastąpiono siodełka rowerowe solidniejszymi, resorowanymi siedzeniami, wprowadzono skrzynie biegów, a później także: dźwignie nożne sprzęgła i hamulca tylnego koła, rozrusznik nożny, który wyeliminował potrzebę uciążliwego pedałowania.

Podczas obu wojen wojsko stawiało na pojazdy Harley-Davidson, co również zwiększyło ich produkcję.

We wrześniu 1943 roku William Harley zmarł na atak serca – miał 63 lata, a w wieku 69 lat Arthur Davidson zginął w wypadku samochodowym.

Rok 1969 był rokiem wielkich zmian, kiedy Harley-Davidson został kupiony za 21 milionów dolarów przez American Machine and Foundry (AMF). Motocykle Harley-Davidson, ze względu na wysokie ceny, zaczęły przegrywać z takimi markami jak: Yamaha, Suzuki, Kawasaki czy Honda, które były znacznie tańsze i nowocześniejsze. W 1981 roku Harley-Davidson został kupiony przez trzynastu inwestorów i odzyskał niepodległość. Skupiono się ponownie na rozwoju technicznym. Pod koniec lat 80. uruchomiono również dział Motor Clothing.

W swojej historii Harley-Davidson wypuścił wiele modeli motocykli. Te, które wyróżniały się na tle innych, to:

  • • Pręt VRSCA,
  • • Sportster,
  • • Softail na zamówienie,
  • • Softail Fat Boy,
  • • Czarna linia,
  • • Road King Classic,
  • • Dwójka Softail.

Być człowiekiem Harleya

Właściciele motocykli Harley-Davidson są częścią społeczności Harley Owners Group (HOG). Początki klubu sięgają Stanów Zjednoczonych w 1983 roku. Już w 1985 roku grupa miała 49 lokalnych oddziałów z blisko 60 000 członkami. Lata ekspansji uczyniły HOG międzynarodowym stowarzyszeniem. W 1991 roku w Cheltenham (Anglia) odbył się pierwszy zlot fanów marki. W tym samym roku klub liczył ponad 151 500 członków. Obecnie HOG zrzesza ponad milion osób na całym świecie – w tym kobiety, w dedykowanej branży „Panie Specjalne”, organizuje zjazdy i inne imprezy, a 5 razy w roku wydaje magazyn „HOG Magazine”. Marka zaprasza również swoich fanów do muzeum (Harley-Davidson Museum w Milwaukee, Wisconsin), gdzie można obejrzeć kolekcję pamiątek i motocykli Harley-Davidson oraz wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach.

Harley-Davidson już dawno przeszedł z bycia tylko firmą motocyklową do stylu życia. Jeśli jesteś zainteresowany import motocykla ze Stanów Zjednoczonych proszę skontaktuj się z nami.

Poczta Harley-Davidson: tradycja i prestiż pojawił się pierwszy Auto Auto USA.

[ad_2]

Importowane z Polskich stron motoryzacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Posts

Wyślij Wiadomość

Jakub Wilk
Edytor

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję że znaleźliśmy dla Państwa auto z importu.

Wielokrotnie nagradzany, rodzinny salon sprzedaży nowych i używanych pojazdów w kilku lokalizacjach w całej Warszawie. Gwarancja najniższej ceny i najlepszej obsługi klienta.
Copyright Auta Importowane © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj się do naszej bazy! Wyślemy tobie nowe samochody które właśnie importowaliśmy z USA. No Yes AllEscort