Jakie cło zapłacimy sprowadzając samochód z USA? [PORADNIK]
Jakie cło zapłacimy sprowadzając samochód z USA? [PORADNIK]

Jakie cło zapłacimy sprowadzając samochód z USA? [PORADNIK]

[ad_1]

O tym, że sprowadzanie pojazdów z Ameryki jest opłacalne, słyszeli już chyba wszyscy, którzy interesują się motoryzacją. Obecnie bardzo popularne jest ściąganie samochodów zza wody. Wiele osób boi się tego procesu z powodu dodatkowego kosztyktóre są związane z tym zjawiskiem. Są to zarówno opłaty związane z dopełnieniem formalności i transportu, jak i koszty związane z odprawą celną. Jednak pomimo tych kosztów jest to nadal opłacalny proces. Sprawdźmy jakie cło na samochody z usa przyjdzie zapłacić kupującemu.

Cło – jaka jest opłata?

Pojęcie cła chyba wszyscy słyszeli. Zdarza się to prawie zawsze, jeśli chodzi o import produktów z zagranicy. Cło to opłata pobierana od towarów sprowadzanych spoza Polski. Są produkty, które są zwolnione z tej opłaty, ale zdecydowana większość towarów wymaga uiszczenia tej opłaty, w tym samochody.

Celem tej opłaty jest zabezpieczenie handlu. W każdym razie koszty te są ponoszone jednorazowo.

Kupujący samochód z USA jest zobowiązany do uiszczenia tej opłaty, gdy pojazd przekracza granicę UE.

Celem cła jest zagwarantowanie legalności operacji oraz zapewnienie jej prawidłowego przebiegu, zgodnie z obowiązującymi normami. Nie ma określonej stawki celnej. Koszt ten jest procentem wartości importowanych towarów.

Cło w Niemczech

NiemcyCzęsto słyszy się, że sprowadzenie pojazdu z USA do Polski jest korzystniej jeśli transport jest zorganizowany z uwzględnieniem rozładunku statku w porcie niemieckim, nie polski.

To prawda.

Jednak wartość cła nie ma w tym względzie znaczenia. W portach niemieckich stawka cła wynosi 10% wartości pojazdu (plus koszty transportu i ubezpieczenia). To dokładnie tyle samo, ile kupujący zapłacą przy odprawie w Polsce. Skąd więc bierze się korzyść z korzystania z niemieckich portów?

Odprawa w Polsce – dlaczego porty niemieckie są korzystniejsze?

Wartość cła na ziemiach polskich jest dokładnie taka sama jak w przypadku tego procesu w Niemczech. Skąd więc korzyść z korzystania z portów naszych zachodnich sąsiadów?

Opłaty importowe to nie tylko cło.

Należy również doliczyć akcyzę i VAT. Akcyza, podobnie jak cło, jest stawką stałą. Jego wysokość zależy od pojemności silnika.

W przypadku aut z jednostką napędową do 2,0 l zapłacimy 3,1% wartości pojazdu, a w przypadku mocniejszego silnika będzie to aż 18,7%.

Problem tkwi w wysokości podatku VAT. Dokonując odprawy celnej w portach niemieckich zapłacimy 19% wartości pojazdu, w Polsce aż 23%. Jednak nawet biorąc pod uwagę wszystkie te dodatkowe koszty, import pojazdów z USA, ze względu na ich wyjątkowo niskie ceny w porównaniu z rynkiem europejskim, jest nadal bardzo opłacalny.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób podejmuje taki krok.

Kupimy i przewieziemy Twój samochód z USA i Kanady

Przejdź do kontaktu i zamów import samochodu już teraz.

Czy można uniknąć cła?

Jedyną sytuacją pozwalającą na zwolnienie z opłat celnych jest tzw mienie przesiedleńcze. Samochód jest produktem handlowym, więc nie podlega unikaniu cła. Mienie przesiedleńcze to sytuacja, która nie dotyczy kupujących. Można o tym mówić tylko wtedy, gdy samochód jest przewożony do Europy z właścicielem. Dotyczy to sytuacji, gdy osoba mieszkała i pracowała w USA i zamierza wrócić do UE i chce zabrać ze sobą kupiony tam samochód.

zabytkowe samochody z usaAby jednak móc korzystać z mienia przeprowadzkowego, należy udokumentować co najmniej rok legalnego pobytu i co najmniej sześć miesięcy użytkowania samochodu.

Możesz także uniknąć cła w inny sposób. Dotyczy Zabytkowe samochody. W takiej sytuacji kupujący nie zapłaci ani cła, ani akcyzy, a dodatkowo wartość podatku VAT wyniesie tylko 7%. Jednak w przypadku samochodów mających mniej niż trzydzieści lat cło będzie musiało zostać uiszczone.

Stan techniczny i wysokość cła

Osoby zainteresowane importem samochodów z USA często zastanawiają się, czy import uszkodzonych pojazdów będzie bezcłowy.

Nie.

Stan techniczny nie zwalnia z konieczności uiszczenia tej opłaty. Wpływa jednak na wartość pojazdu, a cło jest procentem jego wartości. Im gorszy stan techniczny, czyli im niższa wartość auta, tym mniejsze obciążenie. Kupujący nie może jednak uniknąć tej opłaty.

Samochody celne i elektryczne

Samochody elektryczne nie są bezcłowe. Sprowadzając auta z tego typu napędem, nie będziemy zwolnieni z tej opłaty. Można liczyć na brak konieczności płacenia akcyzy, ale w praktyce nie jest to takie proste.

Cło na ciężarówki

Pojazdy ciężarowe podlegają jeszcze wyższej taryfie. Obowiązuje tu stawka 22% wartości pojazdu, ale jednocześnie (co ważne) ciężarówki są zwolnione z akcyzy. Co ciekawe, trucki to nie tylko tzw. trucki, ale także np. pickupy.

Na szczęście nie wszystkie. Chodzi o przestrzeń ładunkową. Pickupy należą do kategorii samochodów ciężarowych o przestrzeni ładunkowej większej niż połowa długości rozstawu osi.

Nasza firma Import z USA świadczy kompleksowe usługi związane z importem samochodów amerykańskich wraz z załatwieniem wszelkich formalności i dostawą pojazdu pod wskazany adres w Polsce. Zostań naszym klientem!

Kupimy i przewieziemy Twój samochód z USA i Kanady

Przejdź do kontaktu i zamów import samochodu już teraz.[ad_2]

Importowane z Polskich stron motoryzacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Posts

Wyślij Wiadomość

Jakub Wilk
Edytor

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję że znaleźliśmy dla Państwa auto z importu.

Wielokrotnie nagradzany, rodzinny salon sprzedaży nowych i używanych pojazdów w kilku lokalizacjach w całej Warszawie. Gwarancja najniższej ceny i najlepszej obsługi klienta.
Copyright Auta Importowane © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj się do naszej bazy! Wyślemy tobie nowe samochody które właśnie importowaliśmy z USA. No Yes AllEscort