Kręta droga na szczyt, czyli historia marki Dodge
Kręta droga na szczyt, czyli historia marki Dodge

Kręta droga na szczyt, czyli historia marki Dodge

[ad_1]

Nie musisz mieszkać w Stanach Zjednoczonych, żeby wiedzieć, czym zajmuje się Dodge. Marka od wielu lat koncentruje swoją działalność na produkcji samochodów osobowych, SUV-ów, vanów i pick-upów. Mało kto jednak wie, że historia Dodge’a zaczęła się od produkcji rowerów i prowadziła przez wiele trudnych zakrętów. Przyjrzyjmy się więc genezie popularności tej amerykańskiej marki.

Jak to wszystko się zaczęło?

Początki Dodge’a sięgają końca XIX wieku, kiedy to dwaj bracia – John Francis i Horace Elgin – postanowili założyć firmę o nazwie Dodge Brothers Bicycle & Machine Factory. Jak można się domyślić, firma początkowo nie produkowała samochodów. Bracia wytwarzali rowery i części zamienne, a także maszyny rolnicze. Przełom w historii firmy braci Dodge rozpoczął się w 1901 roku, kiedy ich fabryka została przeniesiona do Detroit w stanie Michigan. Jak wiadomo, tutaj narodziła się lwia część motoryzacji. Firma Oldsmobile zaczęła korzystać z pomocy firmy, kupując łożyska od braci Dodge. Rok później Dodge Brothers podpisali kontrakt z Fordem, któremu dostarczyli komponenty do modelu Ford T. Odtąd bracia byli traktowani jako ważny gracz w branży motoryzacyjnej.

Pierwszy własny samochód

Ford chętnie zachęcał braci Dodge do produkowania własnego modelu samochodu. Przekonani o wielkości tego pomysłu, w 1914 roku wypuścili na rynek swój pierwszy samochód – Old Betsy. Pojazd bardzo spodobał się amerykańskiej klasie średniej, ponieważ była to droższa, ale lepiej wyposażona wersja Forda T. Rok później na rynku pojawiła się ich pierwsza ciężarówka. W 1916 roku firma podpisała kontrakt z armią amerykańską, której dostarczyła ciężarówki. Co ciekawe, po I wojnie światowej kontynuowano ich produkcję w postaci samochodów dla ludności cywilnej.

Pod skrzydłami Chryslera

Kiedy obaj bracia zmarli, ich firma została kupiona przez Dillon, Read and Co. za 146 milionów dolarów. Już trzy lata po kosztownej transakcji firma została kupiona przez Chryslera, który skrócił nazwę do prostego Dodge’a. Dobra passa marki została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Dopiero po jego zakończeniu możliwe było kontynuowanie motoryzacyjnego rozwoju koncernu – postanowiono stworzyć Dodge Power Wagon, który był swoistym początkiem znanych pick-upów. Przez 23 lata produkowano go bez wprowadzania większych metamorfoz.

Unikaj transformacji

W latach 50. zaczęły się zmiany – najważniejszą z nich było zastosowanie silnika V8. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli postrzegać Dodge jako markę sportową pod szyldem Chryslera. Pojawił się Lancer, a także fantastycznie znany Charger, wyznaczyły kurs na kolejne muscle cary. W 1970 roku zaprezentowano Challengera. Niestety premiera kultowego samochodu zbiegła się z początkiem kryzysu paliwowego. Dodge musiał dostosować się do sytuacji – wyprodukował amerykańską wersję Mitsubishi Colt oraz model Omni. Ostatnim popularnym samochodem, jaki Dodge miał okazję stworzyć, była Vipera.

Dodge Viper

Kultowy samochód narodził się w 1992 roku. Już z nazwy miał mieć drapieżny charakter, bo Viper oznacza żmiję, która zresztą została umieszczona w odnowionej wersji na masce pojazdu. Samochód nie był cudem techniki, ale dawał ogromną przyjemność z szybkiej jazdy. Nie był też pozbawiony wad, gdyż niewiele było samochodów spalających tak ogromne ilości paliwa jak Dodge Viper. Ze względu na pewne niedociągnięcia w 1996 roku zdecydowano się na produkcję modelu Viper SR Phase II. Co ważne, zaprezentowano wówczas wersję coupé. Odejmując z konstrukcji kilkadziesiąt kilogramów i poprawiając zawieszenie, kierowcy uznali samochód za znacznie łatwiejszy w prowadzeniu. Kolejne zmiany nastąpiły trzy lata później, kiedy zdecydowano się na wprowadzenie lekkich aluminiowych tłoków. Produkcja pierwszej generacji tego kultowego modelu zakończyła się w 2002 roku. W hołdzie postanowiono stworzyć 360 czerwonych egzemplarzy wzbogaconych białymi paskami.

amerykański sen

Dodge wprowadził do motoryzacji kilka ważnych elementów, które miały ogromny wpływ na dalszy rozwój branży. Pomimo tego, że marka nie jest tak popularna jak kilkadziesiąt lat temu, przez wielu fanów wciąż jest postrzegana jako kultowa. Europejscy kierowcy również doceniają charakter Dodge’a, co znajduje odzwierciedlenie w chęci sprowadzania tych amerykańskich samochodów za granicę.

[ad_2]

Importowane z Polskich stron motoryzacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Posts

Wyślij Wiadomość

Jakub Wilk
Edytor

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję że znaleźliśmy dla Państwa auto z importu.

Wielokrotnie nagradzany, rodzinny salon sprzedaży nowych i używanych pojazdów w kilku lokalizacjach w całej Warszawie. Gwarancja najniższej ceny i najlepszej obsługi klienta.
Copyright Auta Importowane © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj się do naszej bazy! Wyślemy tobie nowe samochody które właśnie importowaliśmy z USA. No Yes AllEscort