Tesla: nowoczesny samochód przyszłości - Auto Auto USA
Tesla: nowoczesny samochód przyszłości - Auto Auto USA

Tesla: nowoczesny samochód przyszłości – Auto Auto USA

[ad_1]

Dla wielu samochody Tesli wydają się o kilka lat wyprzedzać naszą nowoczesną branżę motoryzacyjną. Choć marka kojarzy się z nowoczesnością i przyszłością, ma już na karku kilkuletnią historię.

Tesla, Inc. to amerykańska firma produkująca samochody elektryczne. Powstała 1 lipca 2003 roku (wtedy: Tesla Motors) w Palo Alto. Oficjalnymi ojcami założycielami są: Elon Musk, Martin Eberhard, Marc Tarpenning, JB Straubel i Ian Wright. Nazwa firmy nawiązuje do wielkiej postaci Nikoli Tesli, amerykańskiego inżyniera i wynalazcy pochodzenia serbskiego, uznanego m.in. w dziedzinie elektrotechniki.

Głównym celem firmy jest produkcja niedrogich samochodów elektrycznych dla masowego klienta.

Długo oczekiwany debiut

W latach 2003-2008 trwały prace nad wprowadzeniem do produkcji pierwszego modelu Tesli – Roadstera. Prezesem był wówczas Martin Eberhard, który w 2007 roku został poproszony przez kierownictwo firmy o odejście ze stanowiska. W 2008 roku M. Eberhard wraz z M. Tarpeningiem opuścili firmę, a Elon Musk został prezesem. Pierwszy samochód Tesli, Roadster, powstał we współpracy z brytyjskim Lotusem, który zbudował cały samochód poza napędem – ten był autorstwa Tesli: mamy na myśli zarówno firmę motoryzacyjną, jak i byłego wynalazcę, ponieważ koncepcja silnika została opracowana przez Nikolę Sam Tesla. Roadster był pierwszym masowo produkowanym samochodem elektrycznym z akumulatorami litowo-jonowymi – w latach 2008-2012 z linii zjechało około 2450 pojazdów.

Wzloty i upadki

Debiut Tesli okazał się trudniejszy niż przewidywano. Pierwsze informacje o zbliżającym się bolesnym upadku i bankructwie wyszły na jaw w 2008 roku. W ramach oszczędności dokonano masowych zwolnień, a E. Musk gorączkowo szukał nowych źródeł finansowania. Na początku 2009 roku firma dysponowała ok. 190 mln, z czego 70 mln stanowiły środki prywatne Muska. Ze względu na wsparcie nowoczesnych technologii w branży motoryzacyjnej Departament Energii USA wsparł spółkę kredytem w wysokości 465 mln USD (innymi beneficjentami zastrzyku finansowego byli m.in. Ford i Nissan). Kolejny model Tesli, Model S z 2012 roku, odniósł wielki sukces. następnie z najwyższym deklarowanym zasięgiem 539 km. Samochód cieszył się dużym zainteresowaniem w krajach o polityce wspierania aut elektrycznych, np. w Norwegii czy Danii.

Tesla odnotowała dalsze spadki sprzedaży po wpadce na obrazie: trzy modele Modelu S zapaliły się w wyniku uszkodzenia akumulatora. Tesla straciła ponad 20% swojej wartości giełdowej, gdy media podały wiadomości. Na szczęście firma nauczyła się na swoich błędach, a dzięki nowemu systemowi ochrony baterii, akcje Tesli znów poszybowały w górę.

Na podobieństwo Modelu S powstał Model X – aż 30% skopiowano z oryginału. Prawdziwym sukcesem okazał się jednak Model 3 z 2016 roku, który zaraz po premierze przyniósł firmie ponad 300 000 zamówień. Pomimo początkowych problemów z tempem produkcji, Tesla zwyciężyła: w listopadzie 2017 roku sprzedała w USA więcej samochodów niż Mercedes-Benz.

Twitter, Odyseja Kosmiczna i Cybertruck

Elon Musk znany jest z fascynacji przestrzenią i ekscentrycznym charakterem. Z jego inicjatywy 6 lutego 2018 r. na orbitę wokół Słońca wystrzelono pierwszy model Tesli, Roadster. Samochód, który był prywatnym środkiem transportu E. Muska, został wystrzelony przez rakietę Falcon Heavy. Za kierownicą znajdował się manekin o nazwie „Starman”. Kosmiczna przejażdżka była transmitowana na żywo przez ponad 4 godziny. Samochód stał się sztucznym satelitą Słońca.

Za jednym postem na Twitterze Elon Musk pozbawił się stanowiska prezesa i pozbawił firmę strat finansowych. W swoim tweecie napisał, że rozważa wycofanie Tesli z giełdy. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oceniła ten wpis jako nieprawdziwą informację i oskarżyła E. Muska o narażenie inwestorów na straty. Całość zakończyła się tym, że obecny dyrektor Tesli musiał zrezygnować ze stanowiska na co najmniej 3 lata i zapłacić poszkodowanym inwestorom 40 mln. Sytuację pogorszył jeszcze jego pojawienie się w audycji radiowej, w której rzekomo palił marihuanę. Wszystko to przyczyniło się do dużego spadku akcji spółki w 2018 roku.

Kolejnym, kontrowersyjnym przedsięwzięciem E. Muska była Tesla Cybertruck z 2019 roku. Pojazd określa się jako elektryczny pick-up o futurystycznym wyglądzie. Designowi nie można odmówić oryginalności, ale niejednokrotnie budził w widzach bardzo sprzeczne odczucia. Tesla wspomniał, że Cybertruck nie będzie wyglądał jak samochód i nie kłamała na ten temat. Ponadto pojazd wykonany jest z wysokowytrzymałej stali nierdzewnej, podobno kuloodpornej. Najmocniejsza wersja ma mieć trzy silniki i rozpędzić się do 100 km/h w niecałe 3 sekundy, co więcej auto przejedzie 800 km na jednym ładowaniu. Premiera została zapowiedziana pod koniec 2021 roku.

Tesla z pewnością zasługuje na miano królowej innowacji, na jej kolejne wynalazki możemy już tylko czekać.

[ad_2]

Importowane z Polskich stron motoryzacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Recent Posts

Wyślij Wiadomość

Jakub Wilk
Edytor

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję że znaleźliśmy dla Państwa auto z importu.

Wielokrotnie nagradzany, rodzinny salon sprzedaży nowych i używanych pojazdów w kilku lokalizacjach w całej Warszawie. Gwarancja najniższej ceny i najlepszej obsługi klienta.
Copyright Auta Importowane © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj się do naszej bazy! Wyślemy tobie nowe samochody które właśnie importowaliśmy z USA. No Yes AllEscort